Baby blues: poród i co dalej?
- psycholog.kowalska
- 27 maj 2019
- 2 minut(y) czytania
Zaktualizowano: 10 kwi 2022
#babyblues #depresjapoporodowa #porod #emocje #dziecko #matka #wsparcie #noworodek #smutek #drazliwosc #poporodzie #smutekpoporodowy #stres #pomocpsychologiczna #psycholog #gdansk #kowale #kolbudy
Często jestem pytana przez pacjentki co mają zrobić jeśli zauważyły u siebie lub bliskiej dla siebie osoby objawy, które wystąpiły tuż po porodzie.
Bezpośrednio po porodzie kobieta może doświadczyć stanu związanego z zmianami hormonalnymi w organizmie, który wywołuje lekkie objawy depresyjne. Więcej badań mówi o tym, iż Baby Blues nie jest spowodowany czynnikami osobowościowymi, psychologicznymi czy społecznymi. Choć kobiety z szerokim wsparciem społecznym lepiej poradzą sobie w tym trudnym momencie połogu. Może być również tak, iż zmęczenie fizyczne, psychiczne a także zmiany w relacji z otoczeniem i nowa sytuacja mogą powodować wystąpienie Baby Blues.
Przyczyn Baby blues doszukuje się w:
-zmianach hormonalnych w organizmie, -psychofizycznym zmęczeniu po porodzie, -wsypującym bólu (piersi, brzucha, krocza), -zaburzonym rytmie snu, -trudnym porodzie, -braku pomocy przy opiece nad noworodkiem, -nastawieniu do karmienia piersią, -niewystarczającym wsparciu bliskich osób
Objawy Baby blusa najczęściej pojawiają się ok. 3-4 dnia po porodzie i mogą utrzymywać od kilku godzin do 14 dni lub miesiąca. Z badań wynika, że Baby Blues doświadcza ok. 80% kobiet! To alarmujące, że prawie każda kobieta po porodzie doświadcza takiego stanu często w samotności!
W czasie połogu może okazać się, że pojawienie się dziecka, poród i inne aspekty sytuacji okołoporodowej wywołują sprzeczne uczucia. Dodatkowo kobieta po porodzie może nie czuć "wewnętrznego pozwolenia" na te ambiwalentne odczucia.
Syndrom Baby Blues można poznać po objawach tj.:
-zmęczenie psychofizyczne, -labilność emocjonalna, -drażliwość, -poczucie nieradzenia sobie w opiece nad dzieckiem, -płaczliwość, -nerwowość, -zaburzenia łaknienia, - trudności w spaniu
Trudności te wpływają na funkcjonowanie kobiety, mogą wywoływać poczucie winy, wpływać na jej relacje z bliskim osobami i na tworząca się więź z dzieckiem.
Co jest pomocne w przypadku BB?
Już w czasie ciąży warto mówić o swoich obawach i budować sieć wsparcia, która może być buforem emocjonalnym w trudnych chwilach po porodzie. Warto mówić o swoich emocjach i myślach. Jeśli bliscy z jakiś powodów nie radzą sobie z emocjami kobiety z BB, można szukać wsparcia u psychologa w szpitalu, położnej lub grupie wsparcia, Rodzina i bliscy położnicy również mogą liczyć na wsparcie i psychoedukację w zakresie wsparcia okołoporodowego- w każdym szpitalu pracuje psycholog, który w razie potrzeby udzieli pomocy. Jeśli bliscy mają gotowość do wspierania kobiety, to warto: -prosić i korzystać z każdej pomocy przy dziecku -mówić o swoich myślach i potrzebach -szukać pomocy w kwestii obowiązków domowych -być dla siebie wyrozumiałą -znaleźć chwilę na odpoczynek -zatroszczyć się o relacje z partnerem -jeśli to nie wystarcza można się zgłosić do specjalisty (psychologa, psychoterapeuty po wsparcie) lub poszukać w swoim mieście grupy wsparcia.
Baby Blues nie wymaga leczenia farmakologicznego, jednak niewystarczający odpoczynek i brak odpowiedniego wsparcia otoczenia może przekształcić się w depresję poporodową i wymagać specjalistycznego leczenia. Jeśli w/w objawy będą utrzymywać się dłużej niż miesiąc lub będą się nasilać należny skorzystać z profesjonalnej pomocy.

zdj. Pixabay
Opmerkingen